BÜYÜKŞEHİR'DEN, AĞAÇLARA BAHAR BAKIMI


-BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, ANKARA’NIN BULVAR, CADDE, SOKAK  İLE PARK VE BAHÇELERDE 21 BİN 200 ADET AĞACI BUDADI 
-ÇEVRE KORUMA VE KONTROL DAİRE BAŞKANI BİRCAN:
-“GELİŞİGÜZEL YAPILAN BUDAMALAR, AĞAÇLARDA ÇİRKİN GÖRÜNTÜ OLUŞTURDUĞU GİBİ, AYNI ZAMANDA AĞAÇ SAĞLIĞINI DA TEHLİKEYE SOKUYOR”

Büyükşehir Belediyesi, bir yandan Başkent yolları ve parklarına yeni ağaçlar dikerken, mevcut ağaçların bakımını da hız kesmeden sürdürüyor.
Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı’na bağlı budama ekipleri, bu yıl içinde budama mevsimi olan kasım-nisan ayları arasında yaklaşık 21 bin 200 adet ağaç budaması yaptı. 
Kent içinde ağaç yetiştirmenin oldukça zahmetli ve özveri isteyen çalışma olduğunu belirten Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Ömer Bircan, kent ağaçlarının bakım çalışmaları içinde en önemlisinin budama olduğunu bildirdi. 
Gelişigüzel yapılan budamaların, ağaçlarda çirkin görüntü oluşturduğunu ve ağacın ömrünü de kısalttığını ifade eden Bircan, şunları söyledi:
“Kent ağaçlarında budama çalışmaları, bitki sağlığı açısından önemli olduğu kadar, ağacın estetiği bakımından da önemlidir. Budanan ağaç, göze de hitap etmelidir. Gelişigüzel yapılan budamalar, ağaçlarda çirkin görüntü oluşturduğu gibi, ağaç sağlığını da tehlikeye sokmaktadır. 
Daire Başkanlığımızca sürdürülen budama çalışmaları, iyi yetiştirilmiş ekiplerimiz ve yeterli ekipmanlarımızla, bu budama döneminde de sürdürülmektedir.” 
Daire Başkanı Bircan, kent içindeki araçların yoğun egzoz gazlarının olumsuz etkisi, betonlaşma nedeniyle hava sirkülasyonunun yetersizliği, toprak altına yeterince ulaşamayan yağmur suyu, ağaç diplerine bırakılan çöplerden sızan sular gibi birçok olumsuz etki altında kent içinde ağaç yetiştirme ve yeşili korumanın, sanıldığı kadar kolay olmadığını da söyledi.
Budama mevsiminin bittiği nisan ayından sonra da yaz aylarında ağaçların kuru dallarının temizlenmesi ve enerji nakil hatlarına temas edilen noktalarda çalışmalar yapıldığını bildiren Bircan, budama ekiplerinin, kent içindeki ağaçların tespitini yaptığını, ayrıca vatandaşlardan gelen talepleri de değerlendirerek çalışma planları içine aldıklarını söyledi.