BÜYÜKŞEHİR'İN, MUHTAR DERNEKLERİYLE TOPLANTISI


-KIRSAL HİZMETLER VE JEOTERMAL KAYNAKLAR DAİRE BAŞKANI GÜVEN, MUHTARLARA, BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN TARIM VE HAYVANCILIKLA İLGİLİ DESTEK PROJELERİNİ ANLATTI 
-BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, ÜRETİCİLERE, YÜZDE 25’İNİ ÖDEMELERİ KARŞILIĞINDA; FİDAN, KÜÇÜKBAŞ HAYVAN VE ARILARIYLA BİRLİKTE 
KOVAN DESTEĞİ SAĞLIYOR

Ankara Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler ve jeotermal Kaynaklar Dairesi Başkanı Özgür Güven, Başkent’in ilçelerinden gelen muhtar dernekleri başkanlarıyla toplantı yaparak, Büyükşehir'in tarım ve hayvancılıkla ilgili projeleri hakkında ayrıntılı bilgi verdi. 
Daire Başkanı Özgür Güven, muhtarlara, Başkent’in 25 ilçesinin kırsal alanında bugüne kadar gerçekleştirdikleri, devam eden ve yapmayı planladıkları projeleri anlattı, taleplerini aldı.
Tarımda verimin artırılması için Büyükşehir Belediyesi’nin alacağı taş toplama makineleriyle, tarımsal alanların taştan arındırılarak daha verimli hale getirilmesiyle ilgili projeyi Haziran ayında başlatacaklarını bildiren Güven, vatandaşlara, arazilerine göre yüzde 25’i kendilerinden karşılanmak şartıyla ceviz fidanı desteği de sağlayacaklarını belirtti. 
Büyükşehir Belediyesi’nin, kırsal alanlarda hayvancılıkla uğraşan vatandaşlara küçükbaş hayvan koyun ve keçi desteği vereceğini ifade eden Özgür Güven, yapılacak desteğin, kırsal kesimde hayvancılığın özendirilmesi, özellikle genç nüfusun kent merkezine göçünün engellenmesinin amaçlandığını vurguladı.

-YETİŞTİRİCİ BAŞINA 50 BAŞ KOYUN VE KEÇİ DESTEĞİ...
Kişisel ve kooperatif başvurularında destek için toplam anaç koyun veya anaç Ankara keçisi bedelinin yüzde 25’inin yetiştirici ya da kooperatif tarafından karşılanması gerektiğine dikkat çeken Özgür Güven, bireysel başvurularda yetiştirici başına 50 baş, kooperatif olarak başvurulması halinde de kooperatif başına 300 baş anaç kıvırcık koyun ve anaç Ankara Keçisi desteği verileceğini, talep edilen 50 anaç koyun başına 1 koç, 50 anaç Ankara keçisi için ise 1 teke desteğinin de proje kapsamında olduğunu söyledi.

-TOPLAM 10 BİN ARILI KOVAN DAĞITILACAK
Özgür Güven, proje kapsamında arıcılıkla uğraşan veya uğraşmayı planlayarak gerekli altyapıyı kuran girişimcilere de 6 bini bu yıl, 4 bini de gelecek yıl olmak üzere, ücretinin yüzde 25’i talep sahiplerince karşılanmak üzere, toplam 10 bin arılı kovan dağıtılacağını açıkladı. 
Bu yıl 5 ilçede tohum eleme sisteminin kurulacağını ifade eden Özgür Güven, silaj paketleme makineleriyle, hayvan yemi olarak kullanılan silajlık mısır paketleme hizmetini de yaygınlaştıracaklarını belirtti. 
Muhtar dernekleri başkanlarının, "yapılan hizmetler ve gerçekleştirilecek projeler hakkında doğrudan bilgi almak istediklerini" söylemeleri üzerine, Özgür Güven, daha önce ilçe belediyeleri ve kooperatif yönetimleriyle bilgi paylaşımı yaptıklarını, bundan sonra da gelen talebi değerlendirerek, SMS yoluyla projeleri ve faaliyetleri doğrudan muhtarlara ileteceklerini söyledi.