Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek: "Askeri Alanların Kesinlikle Ağırlıklı Olarak Yeşil Alan Olması Temel Fikrimdir"


Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, taşınacak askeri bölgelerden ağaç yetişmiş olan alanların yeşil alan olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirterek, “Tüm bu bölgelerin Ankara’nın yeni yeşil dokuları olması gerektiği kanaatindeyim” dedi.

Gençlik Parkı’ndaki Büyükşehir Belediyesi Kabul Salonu’nda "Taşınacak Olan Askeri Birlik Bölgelerinin Alternatif Alan Kullanımlarının Değerlendirilmesi Çalıştayı” gerçekleştirildi. Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan Ankara Şehir Araştırmaları Merkezi (ŞAR) tarafından organize edilen çalıştaya Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in yanı sıra çeşitli üniversitelerden mimarlar, şehir plancıları, sosyologlar, uzmanlar, siyaset bilimciler ve ilgili belediye bürokratları katıldı. Toplantıya katılan öğretim görevlileri, profesörler ve katılımcılara katkıları nedeniyle teşekkür ederek sözlerine başlayan Gökçek, “İnşallah, kısa adı ŞAR olan bu kuruluş ile birlikte Ankaramızın geleceğiyle ilgili güzel bir fikir jimnastiği yapacağız” ifadesini kullandı.

“Ankara’daki askeri bölgelerin nasıl değerlendirilmesine dair herkes çalıştayda fikrini söyleyecek” diyen Gökçek, şunları kaydetti:
“Kamuoyunda çok değişik ifadeler, fikirler var. Her kafadan bir ses çıkıyor. Konunun sahibi tabii ki de hükümetimiz ama hükümetimize yerel yönetim olarak mutlaka fikrimizi arz etmek ve inşallah da kabul ettirmek isteriz.”

Askeri alanların kesinlikle ağırlıklı olarak yeşil alan olmasının temel fikri olduğunun altını çizen Gökçek, “Öyle alanlar var ki üzerinde en ufak bir ağaç bile yok, tamamen kıraç vaziyette olan araziler var. Elbette bunların da değişik şekilde değerlendirilmesi, hükümetin uygun göreceği tarzda, bizim yapacağımız teklifler tarzında değerlendirilmesi mümkün olacak ama ağacı ortaya çıkmış, yeşil alan olarak ortaya çıkmış olan alanların kesinlikle ve kesinlikle Ankara’nın yeni yeşil dokuları olması gerektiği kanaatindeyim. İnşallah bu konu bugün çok daha net olarak ortaya çıkacak. Ben özellikle bu konuda katılımcılara teşekkür ediyorum, değerli fikirlerinden yararlanılacağına inanıyorum" değerlendirmesinde bulundu.

ŞAR Bilim Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Birol Akgün, Ankara’nın Türkiye’nin en hızlı büyüyen şehirlerinden birisi olduğunun, bunun da son 25 yılda Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek tarafından sağlandığının altını çizerek, “Hepimizin gözü önünde fiziki anlamda değişen bir şehir var” dedi.

Taşınacak askeri alanlarda yapılabileceklerin masaya yatırıldığı çalıştayın bir ilk olduğunu ancak son olmayacağını kaydeden Prof. Dr. Akgün, “Bu toplantımızın Ankara ve ülkemiz adına faydalı bir toplantı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

Çalıştayın moderatörlüğünü üstlenen Aksaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin de daha önce Türkiye’de tecrübe edilmemiş bir konunun tartışılacağını ifade ederek, “15 Temmuz darbe kalkışmasından sonra Ankara ve İstanbul başta olmak üzere bazı şehirlerimizdeki askeri alanların başka ne amaçla kullanılabileceği gibi daha önce hiç tartışmadığımız bir konu gündeme geldi. Bu çalıştaya iyi bir fikir vermesi temennisiyle başlıyoruz” açıklamasını yaptı.

Çalıştayın sonunda gazetecilerin konuya ilişkin sorularını da cevaplandıran Gökçek, çalıştayın ardından tüm katılımcıların ortak fikirlerinden oluşan bir sonuç belgesinin açıklanacağını söyledi.

Kaynak : Milliyet.com.tr